Přeskočit hlavičku

První znak vznikl pravděpodobně roku 1959 v rámci oslav výročí 110 let od založení univerzity a byl vytvořen i v barevné variantě. Znak z roku 1995 byl v roce 1999 ještě rozšířen o grafické doplnění stavební fakulty. U těchto znaků se bohužel v univerzitním archívu nepodařilo najít jejich autory.

Poslední platný znak, který znáte, je z roku 2002 a jeho autorem je Ing. Josef Böhm. Stal se vzorem i pro znaky jednotlivých fakult, které využily střed znaku pro znázornění svého zaměření:

• Hornicko-geologická fakulta s hornickými kladívky
  • Fakulta materiálově-technologická se strukturou a červeným polem pro zobrazení materiálu roztaveného kovu
  • Fakulta strojní s ozubeným kolem
  • Ekonomická fakulta se sovou jako symbolem moudrosti
  • Fakulta elektrotechniky a informatiky se sítí a bleskem
  • Fakulta stavební s kružítkem
  • Fakulta bezpečnostního inženýrství s hasičskou helmou.
VŠB-TUO
HGF
FMT
FS
EKF
FEI
FAST
FBI

Znaky fakult jsou doplněny o rok vzniku dané fakulty, malá hornická kladívka, název univerzity a fakulty. Každá z fakult má i svou barevnou identitu. Univerzitní znak má ve svém středu rozevřenou knihu jako symbol vědění a vzdělání.

Roku 2008 vznikl historicky první manuál vizuální identity. Ten definoval základní parametry pro používání jednotlivých prvků vizuálního stylu VŠB-TUO. Představoval soubor pravidel pro vnější i vnitřní komunikaci a měl za úkol hlavně zaměstnancům univerzity usnadnit práci se znakem a často používanými dokumenty, jako např. hlavičkový papír, vizitky. Obsahoval i doporučení pro další využití u prezentací, propagačních předmětů a tiskovin. Za necelé dva roky po tomto prvním vizuálu vznikl další. Jednoduchý oblouk byl nahrazen složitější grafikou s linkami a body. Ne zcela zažité používání první verze manuálu do jisté míry znesnadnilo přechod na jednotný vizuální styl univerzity. Manuál byl propracován pouze pro úroveň univerzity. Pro fakulty a veškerá další pracoviště neexistoval žádný podklad k jejich vizuální identitě. Tento manuál byl platný do konce roku 2018.

Znak univerzity užívá univerzita k označování insignií a dalších předmětů spojených s akademickými ceremoniemi odkazujícími na historickou hodnotu univerzity (např. žezla, řetězy, vlajky fakult apod., užívaných při imatrikulacích, promocích, slavnostním zasedání Vědecké rady). Znak univerzity je dále používán (v kombinaci se státním znakem České republiky) na diplomech vydávaných k doložení absolvování doktorského studia O jiném užití znaku je oprávněn rozhodnout pouze rektor.

Znak se dohromady s logem nepoužívá.

Použití loga a znaku univerzity upravují tyto dokumenty: